| DESIGN AND DIMENSIONS Dell Latitude 5420 |
| PRODUCT TYPE | Notebook |
| DIMENSIONS (WXDXH) | 32.135 cm x 21.2 cm x 2.09 cm |
| WEIGHT | 1.4 kg |
| COLOUR | Grey |
| DISPLAY Dell Latitude 5420 |
| SCREEN SIZE (TYPE) | 14″ – IPS |
| SCREEN RESOLUTION | 1920 x 1080 (Full HD) |
| PIXEL DENSITY (PPI) | 157 |
| V-SYNC RATE AT MAX RES. | 60 Hz |
| WIDESCREEN | Yes |
| IMAGE ASPECT RATIO | 16:9 |
| FEATURES | Anti-glare, Wide Viewing Angle, ±80° horizontal viewing angle, ±80° vertical viewing angle, 35 ms response rate, 0.161 mm pixel pitch |
| PROCESSOR Dell Latitude 5420 |
| CPU | Intel Core i5 (11th Gen) 1145G7 |
| MAX TURBO SPEED | 4.4 GHz |
| NUMBER OF CORES | Quad-Core |
| CACHE | 8 MB |
| 64-BIT COMPUTING | Yes |
| PLATFORM TECHNOLOGY | Intel vPro Platform |
| FEATURES | Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
| MEMORY Dell Latitude 5420 |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| MAX RAM SUPPORTED | 64 GB |
| RAM TYPE | DDR4 SDRAM |
| SPEED | 3200 MHz |
| RATED SPEED | 3200 MHz |
| FORM FACTOR | SO-DIMM 260-pin |
| SLOTS QTY | 2 |
| EMPTY SLOTS | 1 |
| STORAGE Dell Latitude 5420 |
| MAIN STORAGE SIZE (HDD/SSD) | 256 GB SSD M.2 PCIe 3.0 x4 – NVM Express (NVMe) |
| AUDIO & VIDEO Dell Latitude 5420 |
| GRAPHICS PROCESSOR (GPU) | Intel Iris Xe Graphics |
| MEMORY ALLOCATION TECHNOLOGY | Shared Video Memory (UMA) |
| CAMERA | Yes |
| SOUND | Stereo speakers, dual array microphone |
| CODEC | Realtek ALC3204 |
| COMPLIANT STANDARDS | High Definition Audio |
| COMMUNICATIONS Dell Latitude 5420 |
| WIRELESS | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| WIRELESS CONTROLLER | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| NETWORK INTERFACE | Gigabit Ethernet |
| BATTERY Dell Latitude 5420 |
| TECHNOLOGY | 4-cell Lithium Ion |
| BATTERY CAPACITY (SIZE) | 63 Wh |
| AC ADAPTER Dell Latitude 5420 |
| INPUT | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| OUTPUT | 65 Watt, 5 / 9 / 12 / 20 V |
| INPUT Dell Latitude 5420 |
| TYPE | Keyboard, touchpad |
| KEYBOARD BACKLIGHT | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Dell Latitude 5420 |
| INTERFACES | USB 3.2 Gen 1 (PowerShare) USB 3.2 Gen 1 2 x USB-C (supports Thunderbolt 4, DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) HDMI LAN Headphone/microphone combo jack |
| MEMORY CARD READER | Yes (microSD, microSDHC, microSDXC) |
| SOFTWARE Dell Latitude 5420 |
| OPERATING SYSTEM (OS) | Windows 10 Pro 64-bit Edition – Multilingual User Interface (MUI) |
| SOFTWARE INCLUDED | Microsoft Office (Trial) |
| MISCELLANEOUS Dell Latitude 5420 |
| INCLUDED ACCESSORIES | USB-C power adapter |
| SECURITY | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, smart card reader |
| SECURITY SLOT TYPE | Noble Wedge security slot |
| THEFT/INTRUSION PROTECTION | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| FEATURES | ExpressCharge |
| COMPLIANT STANDARDS | FIPS 140-2, FIPS 201 |
| MAX OPERATING TEMPERATURE | 40 °C |
| MIN OPERATING TEMPERATURE | 0 °C |
| HUMIDITY RANGE OPERATING | 10 – 90% (non-condensing) |























Reviews
There are no reviews yet.