Dell Latitude 5520 Full Specifications and Details
| DESIGN AND DIMENSIONS |
| PRODUCT TYPE | Notebook |
| DIMENSIONS (WXDXH) | 35.78 cm x 23.33 cm x 1.987 cm |
| WEIGHT | 1.59 kg |
| DISPLAY |
| SCREEN SIZE (TYPE) | 15.6″ |
| SCREEN RESOLUTION | 1920 x 1080 (Full HD) |
| PIXEL DENSITY (PPI) | 141 |
| V-SYNC RATE AT MAX RES. | 60 Hz |
| WIDESCREEN | Yes |
| IMAGE ASPECT RATIO | 16:9 |
| IMAGE BRIGHTNESS | 250 cd/m² |
| COLOUR GAMUT | 45% NTSC |
| FEATURES | Anti-glare, Wide Viewing Angle, ±80° horizontal viewing angle, ±80° vertical viewing angle, 25 ms response rate, 0.17925 mm pixel pitch |
| PROCESSOR |
| CPU | Intel Core i5 (11th Gen) 1145G7 |
| MAX TURBO SPEED | 4.4 GHz |
| NUMBER OF CORES | Quad-Core |
| CACHE | 8 MB |
| PLATFORM TECHNOLOGY | Intel vPro Platform |
| FEATURES | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| MEMORY |
| RAM | 16 GB (1 x 16 GB) |
| MAX RAM SUPPORTED | 64 GB |
| RAM TYPE | DDR4 SDRAM – non-ECC |
| SPEED | 3200 MHz |
| RATED SPEED | 3200 MHz |
| FORM FACTOR | SO-DIMM 260-pin |
| SLOTS QTY | 2 |
| EMPTY SLOTS | 1 |
| STORAGE |
| MAIN STORAGE SIZE (HDD/SSD) | 512 GB SSD M.2 PCIe 3.0 x4 – NVM Express (NVMe), Class 35 |
| AUDIO & VIDEO |
| GRAPHICS PROCESSOR (GPU) | Intel Iris Xe Graphics |
| CAMERA | Yes – HD |
| RESOLUTION | 0.92 Megapixel |
| CAMERA FEATURES | IR camera, RGB camera |
| IMAGE SENSOR TYPE | CMOS |
| VIDEO RESOLUTIONS | 1280 x 720 |
| FRAME RATE | 30 frames per second |
| SOUND | Stereo speakers, dual array microphone |
| CODEC | Realtek ALC3204 |
| COMPLIANT STANDARDS | High Definition Audio |
| COMMUNICATIONS |
| WIRELESS | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
| WIRELESS CONTROLLER | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| NETWORK INTERFACE | Gigabit Ethernet |
| FEATURES | Dual stream (2×2) |
| BATTERY |
| TECHNOLOGY | 4-cell Lithium Ion |
| BATTERY CAPACITY (SIZE) | 63 Wh |
| AC ADAPTER Dell Latitude 5520 |
INPUT
AC 100-240 V (50/60 Hz)
OUTPUT
65 Watt, 5 / 9 / 15 / 20 V
INPUT
TYPE
Keyboard, touchpad
NUMERIC KEYPAD
Yes
KEYBOARD BACKLIGHT
Yes
CONNECTIONS & EXPANSIONS
INTERFACES
HDMI
2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery)
USB 3.2 Gen 1 (PowerShare)
USB 3.2 Gen 1
LAN
Headphone/microphone combo jack
MEMORY CARD READER
Yes (microSD, microSDHC, microSDXC)
SOFTWARE
OPERATING SYSTEM (OS)
Windows 10 Pro 64-bit Edition + Windows 11 Pro Licence – English / French / Spanish
SOFTWARE INCLUDED
Dell Applications for Windows 10, Microsoft Office (30 days trial, excludes office licence), McAfee Small Business Security (30 days trial)
MISCELLANEOUS Dell Latitude 5520
INCLUDED ACCESSORIES
USB-C power adapter
SECURITY
Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, smart card reader
SECURITY SLOT TYPE
Noble Wedge security slot
THEFT/INTRUSION PROTECTION
Security lock slot (cable lock sold separately)
FEATURES
ExpressCharge
COMPLIANT STANDARDS
FIPS 140-2, FIPS 201
ENERGY STAR CERTIFIED
Yes
EPEAT COMPLIANT
EPEAT Gold
MAX OPERATING TEMPERATURE
40 °C
MIN OPERATING TEMPERATURE
0 °C
HUMIDITY RANGE OPERATING
10 – 90% (non-condensing)


























Reviews
There are no reviews yet.