| DESIGN AND DIMENSIONS Dell Latitude E5470 |
| PRODUCT TYPE | Notebook |
| DIMENSIONS (WXDXH) | 33.5 cm x 23.11 cm x 2.33 cm |
| WEIGHT | 1.36 kg |
| DISPLAY Dell Latitude E5470 |
| SCREEN SIZE (TYPE) | 14″ |
| SCREEN RESOLUTION | 1366 x 768 (HD) |
| WIDESCREEN | Yes |
| IMAGE ASPECT RATIO | 16:9 |
| PROCESSOR Dell Latitude E5470 |
| CPU | Intel Core i5 (6th Gen) 6200U / 2.3 GHz |
| MAX TURBO SPEED | 2.8 GHz |
| NUMBER OF CORES | Dual-Core |
| CACHE | 3 MB |
| 64-BIT COMPUTING | Yes |
| FEATURES | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
| MEMORY Dell Latitude E5470 |
| RAM | 8 GB |
| MAX RAM SUPPORTED | 16 GB |
| RAM TYPE | DDR4 SDRAM – non-ECC |
| SPEED | 2133 MHz |
| FORM FACTOR | SO-DIMM 260-pin |
| SLOTS QTY | 2 |
| STORAGE Dell Latitude E5470 |
| MAIN STORAGE SIZE (HDD/SSD) | 256 GB SSD |
| AUDIO & VIDEO Dell Latitude E5470 |
| GRAPHICS PROCESSOR (GPU) | Intel HD Graphics 520 |
| SOUND | Stereo speakers, microphone |
| COMMUNICATIONS Dell Latitude E5470 |
| WIRELESS | Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac |
| NETWORK INTERFACE | Gigabit Ethernet |
| INPUT Dell Latitude E5470 |
| TYPE | Keyboard, touchpad |
| FEATURES | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Dell Latitude E5470 |
| INTERFACES | 3 x USB 3.0 Headphone/microphone combo jack VGA HDMI Mini DisplayPort Dock |
| SOFTWARE Dell Latitude E5470 |
| OPERATING SYSTEM (OS) | Windows 10 Pro |
| MISCELLANEOUS Dell Latitude E5470 |
| DOCKABLE | Yes |
| INCLUDED ACCESSORIES | Power adapter |
| SECURITY | Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| SECURITY SLOT TYPE | Kensington security slot |
| THEFT/INTRUSION PROTECTION | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| MANUFACTURER WARRANTY | Limited warranty – advanced replacement – 1 year |























Reviews
There are no reviews yet.